Deputy Director of the Agency Umida Tukhtasheva took part in a round table on the topic ‘Strengthening the digital skills of civil society and the media in order to ensure openness, transparency and accountability’, organized by the Modern Journalism Development Center, where she delivered a report.
Meetings with representatives of international organizations
Meeting of the Agency’s leadership with the Japanese delegation headed by Tadahiko Ito, Chair of the Standing Committee on Judicial Affairs, House of Representatives, member of the Japan-Uzbekistan Inter-Parliamentary Group.
September 11
Meeting of the Agency’s leadership with Petra Gorjup, Head of Regional Dialogue Branch Office in Uzbekistan, and Rachelle Cohen, editor of the Boston Globe, to discuss cooperation prospects.
September 12
Meeting of the Agency’s leadership with representatives of G42 Company (Presight.AI), UAE, on the establishment of mutual cooperation on the widespread introduction of digital technologies into the Agency’s activities.
September 26
Meeting of representatives of the Agency and the Asian Development Bank to discuss the work carried out within the framework of the Economic Management Improvement Program.
Umida Tukhtasheva, Deputy Director of the Agency, held meeting with Tuija Brax, Director of the Rule of Law Center, University of Helsinki, to establish cooperative ties between the responsible departments of the two countries.
September 29
Umida Tukhtasheva, Deputy Director of the Agency, held meeting with Anas Fayyad Qarman, UNDP Resident Representative a.i. in Uzbekistan, to discuss further development of cooperation relations.