Hududlarda o‘tkazilgan o‘rganishlar
Agentlik direktori boshchiligidagi Ishchi guruh tomonidan Andijon, Navoiy, Buxoro viloyatlarida korrupsiyaga qarshi kurashish borasida amalga oshirilayotgan ishlar bilan tanishish hamda bu boradagi chora-tadbirlarni belgilab olishga ko‘maklashish yuzasidan quyidagi yo‘nalishlarda o‘rganishlar o‘tkazildi:
oliy taʼlim va sog‘liqni saqlash tizimlarida "Korrupsiyasiz soha" loyihasining amalga oshirilishi;
investitsiya loyihalari doirasida ajratilgan mablag‘larni maqsadli yo‘naltirish va ochiqlikni taʼminlash borasidagi ishlar;
“Hududgazta‘minot” AJning filiallaridagi raqamlashtirish va ochiqlikni taʼminlash jarayonlari.
Korrupsiyani keltirib chiqaruvchi sabab va shart-sharoitlarni aniqlash hamda ularni bartaraf etish borasida
Turli sohalarida korrupsiya kelib chiqishiga sabab bo‘layotgan omillar aniqlash va tahlil qilish maqsadida o‘rganishlar olib borilib, natijalari yuzasidan Prezident Administratsiyasi va boshqa tashkilotlarga 10 ta tahliliy maʼlumot kiritildi.
Korrupsiyaga qarshi ichki nazorat tizimini joriy etish borasida
Raqobatni rivojlantirish va isteʼmolchilar huquqlarini himoya qilish qo‘mitasi, Yoshlar ishlari agentligida o‘rganish o‘tkazilib, aniqlangan kamchiliklar yuzasidan Qo‘mitaga taqdimnoma kiritildi.
Surxondaryo viloyati hokimligi bilan korrupsiyaga qarshi kurashish ishlari samaradorligini oshirishga qaratilgan chora-tadbirlar dasturi tasdiqlandi.
Davlat xaridlari va boshqa sohada o‘tkazilgan o‘rganishlar yuzasidan
- vazirlik idoralarga 17 ta taqdimnoma;
- Davlat moliyaviy nazorat inspeksiyasiga 4 ta so‘rovnoma.
- huquqni muhofaza qiluvchi organlarga 13 ta so‘rovnoma kiritildi.
Murojaatlar bilan ishlash yo‘nalishida
Jami 252 ta murojaatdan:
216 tasi ko‘rib chiqilishi taʼminlandi;
36 tasi ko‘rib chiqilmoqda;
6 tasi ijobiy hal etildi;
25 tasiga huquqiy maslahat va tushuntirish berildi;
28 tasi ko‘rib chiqilib, tugatilgan;
1 tasi anonim deb topilgan,
156 tasi taalluqliligi bo‘yicha tegishli vazirlik va idoralarga yo‘naltirilgan.
Agentlikning “Call-markazi” – 1253ga kelib tushgan 192 ta murojaatga huquqiy yo‘nalish va tushuntirishlar berildi, shundan 21 tasi tezkor o‘rganish o‘tkazish choralarini ko‘rish maqsadida qabul qilindi.
Jamoatchilik bilan aloqalar va Milliy kengash faoliyati bo‘yicha
Korrupsiyaning oldini olish bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlar holati yuzasidan hududlarda o‘tkazilgan o‘rganishlar yakuni hamda hududiy kengashning 2023 yildagi faoliyati samaradorligi muhokamasiga bo‘yicha Andijon, Navoiy, Buxoro viloyatlari korrpsiyaga qarshi kurashish hududiy kengashlarining yig‘ilishlari o‘tkazildi.
7-sentabr
“Korrupsiyaga qarshi ichki nazorat tuzilmalari faoliyati” mavzusida seminar;
14- sentabr
“Davlat tashkilotlarida manfaatlar to‘qnashuvini hal qilishning tashkiliy-huquqiy asoslarini takomillashtirish” mavzusida (onlayn) seminar;
20- sentabr
YouthLed loyihasi doirasida “Talabalarda huquqiy ong va huquqiy madaniyatni rivojlantirish hamda ularda korrupsiyaga nisbatan murosasiz muhitni shakllantirish masalalari” mavzusiga bag‘ishlangan seminar mashg‘uloti;
25- sentabr
Agentlik huzurida olimlar, ilmiy-akademik doira vakillaridan iborat tarkibda Ekspertlar guruhining taʼsis yig‘ilishi o‘tkazildi.
28- sentabr
“Zamonaviy jurnalistikani rivojlantirish” markazi tomonidan tashkil etilgan “Ochiqlik, oshkoralik va hisobdorlikni taʼminlash maqsadida fuqarolik jamiyati va ommaviy axborot vositalarining raqamli ko‘nikmalarini mustahkamlash” mavzusidagi davra suhbatida Agentlik direktori o‘rinbosari U.Tuxtasheva maʼruza bilan ishtirok etdi;