Korxona hisobidan mashinani ta'mirlagan direktor korrupsiya uchun jazolandi
Belorussiyaning Pinsk tumanida mahalliy qishloq xo‘jaligi korxonasi direktori avariya oqibatida shikastlangan avtomobilni fermer xo‘jaligi hisobidan ta’mirladi. Tafsilotlar Brest viloyati prokuraturasi axborot xizmati tomonidan taqdim etilgan.
Ma’lum bo‘lishicha, korxonaga yetkazilgan zarar qariyb 9000 belarus rublini tashkil etdi.
Nazorat va tahliliy tadbirlar davomida ortiqcha naqd pul to‘lovlari amalga oshirilgani aniqlangan.
"Qishloq xo'jaligi tashkiloti manfaatlarini ko'zlab, avariya aybdoridan 9 ming belarus rubliga yaqin zararni undirish to'g'risida sudga da'vo arizasi yuborildi", — deya izoh berdi Prokuratura vakili.
Bundan tashqari, o‘z o‘rinbosari tomonidan buzilgan avtomobilni korxona hisobidan ta’mirlashni buyurgan rahbar korrupsiyaga sharoit yaratuvchi huquqbuzarlik uchun intizomiy javobgarlikka tortildi.
Indoneziyaning sobiq qishloq xo‘jaligi vaziri korrupsiya bo‘yicha tergovga tortildi
Indoneziyaning sobiq hukumat vaziri o'z lavozimidan iste'foga chiqqanidan bir hafta o'tib, korrupsiya bo'yicha tergovda gumonlanuvchi sifatida e'lon qilindi va 800 ming AQSh dollaridan ortiq davlat pulini “cho'ntakka urgan”likda ayblandi.
Yaqin vaqtgacha qishloq xo‘jaligi vazirligini boshqarib kelgan Syahrul Yasin Limpo 2014-yilda prezident Joko Vidodo lavozimga kelganidan beri korrupsiya bo‘yicha tergov qilingan oltinchi vazirdir.
Korrupsiyaga barham berish boʻyicha komissiya (KPK) rahbari oʻrinbosari Yoxanis Tanak 11-oktabr, chorshanba kuni kechki matbuot anjumanida Limpo muntazam ravishda “Qishloq xoʻjaligi vazirligidagi davlat xizmatchilaridan oʻzining va uning asosiy oilasining shaxsiy ehtiyojlarini qoplash uchun noqonuniy yigʻimlar olib turgan”, — dedi.
Siyosatchi vazirlik xodimlarini unga davlat g‘aznasidan har oyda jami 13,9 milliard rupiya (885 ming AQSH dollari) miqdorida pul jo‘natishga majburlaganlikda va naqd puldan kredit karta hisob-kitoblari va hashamatli avtomobilni bo‘lib-bo‘lib to‘lash uchun foydalanganlikda ayblangan.
XXR sport boshqarmasi boshlig‘ining sobiq o‘rinbosari poraxo‘rlikda qo‘lga olindi
2023-yil aprel oyida lavozimidan ozod etilgan Xitoy Xalq Respublikasi Jismoniy tarbiya va sport bosh davlat boshqarmasi boshlig‘ining sobiq o‘rinbosari Du Chjaokai pora olayotganlikda gumonlanib hibsga olindi. Bu haqda Xitoy Xalq Respublikasi Oliy xalq prokuraturasining WeChat messenjeridagi rasmiy akkauntida eʼlon qilingan xabar (https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/18957839)da aytiladi.
Ish tafsilotlari hozircha taqdim etilmagan. Idoraning qisqacha bayonotida aytilishicha, sobiq amaldor korrupsiya ishiga aloqadorlik va poraxo'rlikda gumon qilinmoqda. Davlat nazorat qo‘mitasi ish bo‘yicha tergovni yakunlaganidan so‘ng Xitoy Oliy xalq prokuraturasi hibsga olish to‘g‘risida order bergan. Du Chjaokai 2023-yil aprelida korrupsiyada gumon qilinib, unga nisbatan partiya ichidagi tergov boshlanganidan so‘ng lavozimdan ozod etilgan edi.
Xitoyda korrupsiyaga qarshi kurash 2012-yilda Si Tszinpin boshchiligidagi “beshinchi avlod” rahbarlarining hokimiyatga kelishi bilan kuchaydi.
So‘nggi bir necha yil ichida korrupsiyaga qarshi keng ko‘lamli kampaniya natijasida nafaqat oddiy amaldorlar, balki yuqori lavozimdagi amaldorlar ham o‘z lavozimlaridan mahrum qilinib, qamoqqa tashlandi.
Poytaxtning bir qancha boshqarmalari rahbarlari korrupsiyada ayblangan
Ostona jinoyat ishlari bo‘yicha tumanlararo sudi bir necha poytaxt amaldorlariga hukm chiqardi, deya xabarbermoqda BaigeNews.kz Qozog‘iston Respublikasi Korrupsiyaga qarshi kurash agentligiga tayanib.
Agentlik xabariga ko‘ra, Ostona jinoyat ishlari bo‘yicha tumanlararo sudi Qozog‘iston Respublikasi Jinoyat kodeksining 366-moddasi (Pora olish) bo‘yicha ishni o‘rganib chiqib, hukm chiqargan. Ostona favqulodda vaziyatlar departamenti rahbari Bauyrjan Beysenkanov besh yilga, qurilish boshqarmasi boshlig‘i Arsen Jangaskanov esa to‘rt yarim yilga ozodlikdan mahrum etildi. Yana ikki sobiq davlat xizmatchisi jarima to‘lash bilan qutulib qoldi: Ichki davlat auditi departamenti rahbari oʻrinbosari G.Aitjanova 60 million tenge, ushbu idoraning bosh mutaxassisi A. Abisheva esa 90 million tenge jarima toʻlashi kerak.
Bundan tashqari, Qozog‘iston Respublikasi Jinoyat kodeksining 361-moddasiga ko‘ra, Ostona qurilish boshqarmasi boshlig‘i o‘rinbosari Jasulan Murzaxmetov mansab vakolatini suiiste’mol qilganlikda ayblanib, to‘rt yilga ozodlikdan mahrum etilgan.
Qayd etilishicha, yuqoridagi barcha mansabdor shaxslar davlat xizmatida lavozim egallash huquqidan mahrum etilgan.
Shuningdek, Favqulodda vaziyatlar departamenti boshlig‘i “Markaziy” stadionni avariyaviy holatda ekanligini tasdiqlovchi hujjatlar taqdim etishi uchun qurilish tashkiloti vakillaridan besh million tenge miqdorida pora olganlikda gumon qilinayotgani ma’lum qilingan.
Ichki davlat auditi departamenti rahbari o‘rinbosari va bosh mutaxassisi xususiy kompaniya vakillaridan ijobiy audit xulosasi uchun ikki million tenge miqdorida pora olganlikda ayblangan.
Ostona qurilish departamenti rahbari va uning o‘rinbosari mansab vakolatini suiiste’mol qilganlikda ayblangan. Ular qurilish kompaniyasini qiymati 21 million tengedan ortiq moddiy boyliklarni sotib olishga undagan.
Bundan tashqari, Qurilish boshqarmasi boshlig‘i homiylik va davlat xaridlari shartnomalari bo‘yicha bajarilgan ishlar dalolatnomalarini to‘siqsiz imzolash uchun MChJ rahbariyatidan 400 ming tenge miqdorida pora olganlikda ham ayblangan.
Xuddi shu hukm bilan xususiy qurilish kompaniyasi vakillari yuqorida tilga olingan barcha mansabdor shaxslarga pora berganliklari uchun jami 500 million tenge miqdorida jarimaga tortildi.