Устав капиталида давлат улуши бўлган барча корхоналарда коррупцияга қарши курашиш ички назорат (комплаенс) тузилмалари фаолиятини комплекс ўрганиш, мавжуд муаммо ва камчиликларни таҳлил қилиш, фаолиятини такомиллаштиришга қаратилган таклифлар ишлаб чиқиш ҳамда якунларини Миллий кенгаш муҳокамасига киритиш. |
Агентлик, Ҳисоб палатаси, Бош прокуратура |
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021 йил |
Агентлик, АОКА, Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги, Молия вазирлиги, Статистика қўмитаси |
Коррупцияга қарши курашишда парламент назоратини олиб боришнинг янги механизмларини ишлаб чиқиш. Бунда: Қонунчилик палатасининг қўмиталарига ҳукумат аъзолари, давлат ва хўжалик бошқаруви органлари раҳбарларининг ахборотини Қонунчилик палатаси мажлисида эшитиш тўғрисидаги масалани киритиш ҳуқуқини бериш; парламент назорати натижалари бўйича мансабдор шахсларга бажарилиши мажбурий бўлган вазифалар юклаш амалиётини кучайтириш; парламент палаталарида қонунларнинг амалиётдаги ижросини доимий мониторингини олиб боришда, парламент ҳузуридаги махсус тузилмалар, шу жумладан Қонунчилик муаммолари ва парламент тадқиқотлари институти салоҳиятидан кенг фойдаланиш. |
Олий Мажлис палаталари, Агентлик, Адлия вазирлиги |
Ўзбекистон Республикаси Ёшлар ишлари агентлигига ёшларни қўллаб-қувватлаш, янги иш ўринлар яратиш ва бошқа мақсадларда бюджетдан ажратилаётган маблағларнинг сарфланиши бўйича молиявий-хўжалик фаолиятининг мониторингини амалга ошириш. |
Суд органларида фаолият кўрсатувчи ва бевосита одил судловни амалга оширмайдиган ходимлар томонидан мансаб ваколатларини амалга оширишда шахсий манфаатлар вужудга келиши ёки манфаатлар тўқнашувига олиб келиши мумкин бўлган ҳолатларни ўрганиш ва тегишли чора-тадбирлар ишлаб чиқиш. |
Олий суд, Судьялар олий кенгаши, Агентлик |
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2021 йил 12 декабрдаги 765-сон қарори билан Тикланиш ва тараққиёт жамғармаси томонидан “Ўзбекистан Республикаси Ташқи иқтисодий фаолият Миллий банки” АЖга 2022-2024 йилларда ёшларнинг янги ғоялар асосида ишлаб чиқилган инновацион Start-Up ва бизнес лойиҳаларини молиялаштириш учун ажратилиши режалаштирилган 100 млн. АҚШ доллари миқдоридаги маблағларнинг мақсадли сарфланишини назоратга олиш. |
2022 йил давомида |
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2021 йил 11 мартдаги 132-сон қарори билан “Ёшлар дафтари” га киритилган ёшларни қўллаб-қувватлаш жамғармаси маблағларини шакллантириш ва уларни мақсадли сарфланишини назоратга олиш. |
Коррупцияга қарши курашишда фуқаролик жамияти институти вакиллари нодавлат нотижорат ташкилотларини фаол жалб қилган ҳолда мавзули тадқиқотлар ўтказиш ва бунда ижтимоий буюртмалар бериш амалиётини кенгайтириш. |
режа-график асосида |
Агентлик, Нодавлат нотижорат ташкилотлари миллий ассоциацияси, Олий Мажлис ҳузуридаги Нодавлат нотижорат ташкилотларини ва фуқаролик жамиятининг бошқа институтларини қўллаб-қувватлаш жамоат фонди, манфаатдор вазирлик ва идоралар |
II. Тарғибот фаолияти |
“Ўзбекистон бизнесининг коррупцияга қарши курашиш хартияси”ни тадбиркорлик субъектларига етказиш мақсадида тадбиркорлар иштирокида семинар ва учрашувлар ташкил этиш. |
Савдо-саноат палатаси, Бизнес омбудсман, Агентлик |
Маҳалла тизимидаги ходимлар ўртасида коррупциявий ҳуқуқбузарликларнинг олдини олиш, коррупцияга қарши курашишдаги муросасиз позиция ҳамда коррупцияга қарши курашиш сиёсатининг оралиқ натижаларини ходимларга етказиш мақсадида семинарлар ташкил этиш. |