Ўзбекистон Республикаси Коррупцияга қарши курашиш агентлиги томонидан 2022 – 2026 йилларга мўлжалланган Янги Ўзбекистоннинг тараққиёт стратегияси ва уни «Инсон қадрини улуғлаш ва фаол маҳалла йили»да амалга оширишга оид давлат дастури ижроси бўйича 2022 йил 10 ойи давомида амалга оширилган ишлар юзасидан
М А Ъ Л У М О Т
“Ҳаракатлар стратегиясидан – Тараққиёт стратегияси сари” тамойилига асосан ишлаб чиқилган 2022 – 2026 йилларга мўлжалланган Янги Ўзбекистоннинг тараққиёт стратегияси ва уни “Инсон қадрини улуғлаш ва фаол маҳалла йили”да амалга оширишга оид давлат дастурида еттита устувор йўналиш бўйича Коррупцияга қарши курашиш агентлиги томонидан амалга оширилиши лозим бўлган муҳим мақсад ҳамда вазифалар белгиланган.
Жумладан, Давлат дастурида Агентликка жами 7 та бандда, 9 та вазифани ижро этиш вазифаси қўйилган.
Хусусан, Агентликка:
Шундан 6 тасида Агентлик асосий ижрочи ва 3 тасида ҳамижрочи ҳисобланади.
Шунга асосан, Агентлик томонидан Давлат дастуридаги ушбу бандларнинг ижросини ўз вақтида ва сифатли амалга ошириш чоралари кўрилмоқда. Жумладан:
I.Давлат дастурининг 5-мақсад, 17-банди, 6-кичик бандида Агентликка муҳим ижтимоий-масалалар бўйича очиқ маълумотларнинг доирасини янада кенгайтириш ва мазкур маълумотлардан тўсиқларсиз фойдаланишни таъминлаш юзасидан норматив-ҳуқуқий ҳужжат лойиҳасини ишлаб чиқиш вазифаси белгиланган.
Мазкур банд ижросини таъминлаш мақсадида Ўзбекистон Республикаси Президентининг ПФ-6247-сонли фармони билан тасдиқланган Очиқ маълумотлар сифатида жойлаштирилиши керак бўлган ижтимоий аҳамиятга молик маълумотлар Рўйхати 2 тага кенгайтирилди. Жумладан,
1. Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2022 йил 9 апрелдаги “Тадбиркорлик муҳитини яхшилаш ва хусусий секторни ривожлантириш орқали барқарор иқтисодий ўсиш учун шарт-шароитлар яратиш борасидаги навбатдаги ислоҳотлар тўғрисида”ги ПФ-101-сон Фармонига асосан:
Очиқ эълон қилиниши лозим бўлган маълумотлар рўйхати 1 тага кенгайтирилиб улар сони 34 тага етказилди (аввал 33 та эди), хусусан Давлат органлари ва ташкилотлари ўзларининг таркибига кирувчи давлат муассасаларининг номи, фаолият тури, функция ва ваколатлари ҳамда раҳбарлари тўғрисидаги маълумотларни ҳам очиқ эълон қилишлари лозимлиги бўйича мажбурият белгиланди.
2. Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2022 йил 14 июндаги “Давлат органлари ва ташкилотлари фаолиятининг очиқлик даражасини ошириш ва баҳолаш тизимини жорий этиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПФ-154-сон Фармони қабул қилинди.
Мазкур фармон билан давлат органлари ва ташкилотларида очиқлик бўйича амалга оширилаётган ишларнинг самарадорлигини баҳолашга қаратилган Очиқлик индекси жорий этилди.
Давлат бюджети, шунингдек, халқаро молия институтлари маблағлари ҳисобидан молиялаштириладиган лойиҳалар, шу жумладан истиқболли инвестиция ва инфратузилма лойиҳалари бўйича уларнинг асосий техник кўрсаткичлари ва бошқа лойиҳа ҳужжатлари тўғрисидаги маълумотлар очиқ эълон қилиниши лозим бўлган маълумотлар рўйхатига киритилиб, Рўйхатдаги маълумотлар сони 35 тага етказилди.
II.Давлат дастурининг 83-мақсад, 301-бандида Агентликка Давлат хизматида манфаатлар тўқнашуви ҳақида хабар бериш ва уни ҳал этиш тизимини жорий этиш юзасидан ташкилий чора-тадбирларни ишлаб чиқиш вазифаси белгиланган.
Агентлик томонидан барча вазирлик, идораларда манфаатлар тўқнашуви ҳақида хабар бериш ва уни ҳал этиш тизимини жорий этишга қаратилган чора-тадбирлар ишлаб чиқилди.
Ушбу чора-тадбирларда қуйидагилар назарда тутилган:
– манфаатлар тўқнашувини тартибга солишнинг ташкилий-ҳуқуқий асосини ишлаб чиқиш;
– манфаатлар тўқнашуви ҳақида хабар бериш тартибини йўлга қўйиш;
– манфаатлар тўқнашуви ҳақидаги маълумотларни ошкор қилиш механизмларини яратиш;
– манфаатлар тўқнашуви холати юзасидан қарор қабул қилиш жараёнларидаги холисликни таъминлаш;
– манфаатлар тўқнашувини тартибга солиш юзасидан мониторингни амалга ошириш;
– манфаатлар тўқнашувини тартибга солиш йўналишида давлат хизматчиларининг билим ва кўникмаларини ошириб бориш;
– манфаатлар тўқнашуви ҳолатлари ҳақидаги маълумотларни кенг жамоатчилик иштирокида кўриб чиқилиши ҳамда уларнинг очиқлиги ва шаффофлигини таъминлаш бўйича тегишли чора-тадбирларни амалга ошириш белгиланди.
III.Давлат дастурининг 84-мақсад, 302-бандида Агентликка «Е-антикоррупция» лойиҳасини амалга ошириш юзасидан Президент қарори лойиҳасини ишлаб чиқиш вазифаси белгиланган.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2022 йил 11 майда “Давлат бошқаруви соҳасида коррупциявий хавф-хатарларни аниқлаш механизмларини такомиллаштириш, бунда жамоатчилик назорати институти ролини ошириш тўғрисида”ги ПҚ-240-сон қарори қабул қилинди. Қарорга асосан:
2022 йил 1 сентябрдан бошлаб, қуйидагиларни назарда тутувчи «Е-Антикоррупция» лойиҳаси (кейинги ўринларда — Лойиҳа) ишга тушириш белгиланди:
давлат ҳокимияти ва бошқаруви органлари, шу жумладан уларнинг ҳудудий бўлинмалари, давлат унитар корхоналари ва муассасалари, давлат улуши 50 фоиздан юқори ташкилотларнинг (кейинги ўринларда — давлат ташкилотлари) фаолиятида коррупциявий хавф-хатарларни мажбурий аниқлаш ва баҳолаш;
коррупциявий хавф-хатарларни аниқлаш ва баҳолаш натижалари бўйича ушбу хавф-хатарларни бартараф этиш чораларини тизимли равишда кўриш мақсадида «Коррупцияга мойил бўлган муносабатлар электрон реестри»ни (кейинги ўринларда — Реестр) шакллантириш ва юритиш.
«Коррупцияга мойил бўлган муносабатлар электрон реестри» Коррупцияга қарши курашиш агентлиги томонидан юритилади ва Интернет тармоғида очиқ эълон қилиб борилади.
Коррупцияга қарши курашиш соҳасида илмий, услубий ва амалий ишланмаларни тарқатиш, эришилган ютуқлар ва тажриба билан алмашиш, давлат хизматчилари ва фуқароларнинг ушбу борадаги билимларини оширишда фойдаланишга мўлжалланган ягона интерактив майдонча — «Коррупцияга қарши курашиш виртуал платформаси» лойиҳасини ишга тушириш белгиланди.
Бундан ташқари, Коррупцияга мойил бўлган муносабатларни бартараф этиш бўйича 13 та банддан иборат комплекс чора-тадбирлар дастури тасдиқланди.
IV.Давлат дастурининг 84-мақсад 303-бандида Агентликка Коррупцияга мойил соҳаларнинг очиқлиги ва шаффофлигини таъминлаш, бунга кенг жамоатчиликни жалб этишга қаратилган чора-тадбирларни ишлаб чиқиш вазифаси белгиланган.
Агентлик томонидан манфаатдор вазирлик ва идоралар билан ҳамкорликда уларнинг фаолиятининг очиқлиги ҳамда шаффофлигини таъминлаш, шунингдек бунга кенг жамоатчиликни жалб этишни назарда тутувчи “Йўл харитаси” ишлаб чиқилиб, тасдиқланди.
Йўл харитасида қуйидагилар назарда тутилган:
– ишга қабул қилиш жараёнларининг очиқлигини таъминлаш;
– фаолият очиқлиги тўғрисидаги қонунчилик ҳужжатлари ижросини таъминлаш;
– расмий веб-сайтда очиқ маълумотлар сифатида жойлаштирилиши керак бўлган ижтимоий аҳамиятга молик маълумотларни эълон қилишни тизимлаштириш;
–Жамоатчилик кенгаши фаолиятини такомиллаштириш каби қатор
чора-тадбирлар амалга оширилиши белгиланди.
Бугунги кунда “Йўл харитаси” ижрога қаратилган, Агентлик унинг самарадорлиги устидан доимий назорат ўрнатган.
Бундан ташқари, мазкур банд ижросини тўлиқ ташкил этиш мақсадида, Агентлик ҳузурида ташкил этилган Жамоатчилик назоратини ривожлантириш жамғармаси маблағлари ҳисобидан нодавлат нотижорат ташкилотлари, фуқаролик жамиятининг бошқа институтлари учун коррупцияга мойил соҳаларда тадқиқотлар ва ижтимоий сўров ўтказишни назарда тутувчи грант танловларини ўтказиш режалаштирилмоқда.
Танлов ғолиби тадқиқот натижасига кўра коррупцияга мойил соҳалар ёки вазирлик ва идоралар фаолиятини янада очиқлигини таъминлаш бўйича таклифлар ва чора-тадбирлар ишлаб чиқиши керак бўлади.
V.Давлат дастурининг 84-мақсад, 304-бандида Агентликка Коррупцияга қарши курашиш амалиётига тизимли превентив чораларни кучайтириш йўналишида амалий чора-тадбирларни ишлаб чиқиш вазифаси белгиланган.
Мазкур чора-тадбирларда қуйидагилар назарда тутилган:
– Давлат органлари ва ташкилотларининг фаолияти очиқлигини таъминлаш, шунингдек, жамоатчилик назоратини самарали амалга ошириш;
– Давлат хизматчилари томонидан даромадлари ва мол-мулкини мажбурий декларациялаш;
– Давлат бошқаруви органларидаги коррупцияга қарши курашиш ички (комплаенс) назорат тузилмалари фаолияти самарадорлигини ошириш;
– Давлат бошқаруви органларида манфаатлар тўқнашувининг олдини олиш ва уни бартараф этиш;
– Давлат бошқаруви соҳасида коррупциявий хавф-хатарларни аниқлаш, баҳолаш ва хавф-хатарларни минималлаштириш;
– Коррупцияга қарши курашиш борасидаги фаолиятига оид самарадорлик кўрсаткичларини белгилаш ва баҳолаш;
– Давлат фуқаролик хизматчиларида юксак касбий аҳлоқ-одобни, коррупцияга қарши туриш маданиятини ва унга тоқатсиз муносабатни шакллантириш;
– Давлат фуқаролик хизматини янада такомиллаштириш ва ислоҳ қилиш;
- Аҳолининг ҳуқуқий онги ва ҳуқуқий маданиятини юксалтириш, жамиятда коррупцияга нисбатан муросасиз муносабатни шакллантириш йўналишида
чора-тадбирлар белгиланган.
VI.Давлат дастурининг 84-мақсад, 305-бандида, Агентликка аҳоли ва давлат хизматчиларининг коррупцияга қарши курашиш соҳасидаги билимларини узлуксиз ошириш мақсадида, «Коррупцияга қарши курашиш виртуал академия»ни жорий этиш ва Давлат хизматчиларини коррупцияга қарши миллий сертификациялаш тартибини татбиқ этиш юзасидан Президент қарори лойиҳасини ишлаб чиқиш вазифа белгиланган.
Агентлик томонидан “Коррупцияга қарши Виртуал Академиясини ташкил этиш тўғрисида”ги Президент қарори лойиҳаси ишлаб чиқилиб, манфаатдор вазирлик ва идоралар билан келишилди ҳамда Адлия вазирлиги томонидан ҳуқуқий экспертизадан ўтказилди.
Лойиҳада қуйидагилар назарда тутилмоқда:
– ўқишларни онлайн тарзда масофадан туриб махсус электрон ўқув платформа орқали амалга оширилиши;
– ҳар бир тингловчи курсларнинг боши ва охирида (кириш ва якуний) онлайн тест топшириши, шунингдек, курс якуни бўйича ижобий балл тўплаган тингловчиларга сертификат тақдим этилиши;
– жамиятда коррупцияга қарши муросасизлик кайфиятини шакллантирувчи ўқув методик қўлланмалар яратилиши;
–дарслар тингловчиларининг тоифасини ҳисобга олган ҳолда базавий, махсус чуқурлаштирилган, ихтисослаштирилган ва махсус соддалаштирилган шаклларда ташкил этилиши режалаштирилган.
Ўзбекистон Республикаси Коррупцияга қарши курашиш агентлиги томонидан 2022 – 2026 йилларга мўлжалланган Янги Ўзбекистоннинг тараққиёт стратегияси ва уни «Инсон қадрини улуғлаш ва фаол маҳалла йили»да амалга оширишга оид давлат дастури ижроси бўйича 2022 йил 9 ойи давомида амалга оширилган ишлар юзасидан
– дарслар тингловчиларининг тоифасини ҳисобга олган ҳолда базавий, махсус чуқурлаштирилган, ихтисослаштирилган ва махсус соддалаштирилган шаклларда ташкил этилиши режалаштирилган.
Ўзбекистон Республикаси Коррупцияга қарши курашиш агентлиги томонидан 2022 – 2026 йилларга мўлжалланган Янги Ўзбекистоннинг тараққиёт стратегияси ва уни «Инсон қадрини улуғлаш ва фаол маҳалла йили»да амалга оширишга оид давлат дастури ижроси бўйича 2022 йил 8 ойи давомида амалга оширилган ишлар юзасидан
Агентлик томонидан Коррупцияга қарши курашиш амалиётига тизимли превентив чораларни кучайтириш юзасидан амалга оширилиши лозим бўлган чора-тадбирлар ишлаб чиқилди.
– Давлат хизматчилари томонидан даромадлари ва мол-мулкини мажбурий декларасиялаш;
Ўзбекистон Республикаси Коррупцияга қарши курашиш агентлиги томонидан 2022 – 2026 йилларга мўлжалланган Янги Ўзбекистоннинг тараққиёт стратегияси ва уни «Инсон қадрини улуғлаш ва фаол маҳалла йили»да амалга оширишга оид давлат дастури ижроси бўйича 2022 йил 7 ойи давомида амалга оширилган ишлар юзасидан
Агентлик томонидан барча вазирлик, идораларда манфаатлар тўқнашуви ҳақида хабар бериш ва уни ҳал этиш тизимини жорий этишга қаратилган чора-тадбирлар лойиҳаси ишлаб чиқилди.
– манфаатлар тўқнашуви ҳолатлари ҳақидаги маълумотларни кенг жамоатчилик иштирокида кўриб чиқилиши ҳамда уларнинг очиқлиги ва шаффофлигини таъминлаш бўйича тегишли чора-тадбирларни амалга ошириш белгиланмоқда.
Мазкур чора-тадбирлар режаси Коррупцияга қарши курашиш Миллий кенгаши аъзолари билан келишилиб, Миллий кенгашнинг навбатдаги йиғилишида тасдиқлаш учун Миллий кенгашга юборилди.
Агентлик томонидан Коррупцияга қарши курашиш амалиётига тизимли превентив чораларни кучайтириш юзасидан амалга оширилиши лозим бўлган чора-тадбирлар лойиҳаси ишлаб чиқилди.
– давлат бошқаруви органларидаги коррупцияга қарши курашиш ички (комплаенс) назорат тузилмалари фаолияти самарадорлигини ошириш;
– давлат бошқаруви соҳасида коррупциявий хавф-хатарларни аниқлаш, баҳолаш ва хавф-хатарларни минималлаштириш;
– коррупцияга қарши курашиш борасидаги фаолиятига оид самарадорлик кўрсаткичларини белгилаш ва баҳолаш;
– давлат фуқаролик хизматчиларида юксак касбий ахлоқ-одобни, коррупцияга қарши туриш маданиятини ва унга тоқатсиз муносабатни шакллантириш;
– давлат фуқаролик хизматини янада такомиллаштириш ва ислоҳ қилиш;
– аҳолининг ҳуқуқий онги ва ҳуқуқий маданиятини юксалтириш, жамиятда коррупцияга нисбатан муросасиз муносабатни шакллантириш йўналишида чора-тадбирлар белгиланган.
Ҳозирда мазкур чора-тадбирлар Коррупцияга қарши курашиш Миллий кенгашининг навбатдаги йиғилишига тасдиқлаш учун киритилган.
Ўзбекистон Республикаси Коррупцияга қарши курашиш агентлиги томонидан 2022 – 2026 йилларга мўлжалланган Янги Ўзбекистоннинг тараққиёт стратегияси ва уни «Инсон қадрини улуғлаш ва фаол маҳалла йили»да амалга оширишга оид давлат дастури ижроси бўйича 2022 йил 6 ойи давомида амалга оширилган ишлар юзасидан
Ўзбекистон Республикаси Коррупцияга қарши курашиш агентлиги томонидан 2022 — 2026 йилларга мўлжалланган Янги Ўзбекистоннинг тараққиёт стратегияси ва уни “Инсон қадрини улуғлаш ва фаол маҳалла йили”да амалга оширишга оид давлат дастури ижроси юзасидан жорий йил март ойи мобайнида амалга оширилган ишлар юзасидан
“Ҳаракатлар стратегиясидан — Тараққиёт стратегияси сари” тамойилига асосан ишлаб чиқилган 2022 — 2026 йилларга мўлжалланган Янги Ўзбекистоннинг тараққиёт стратегияси ва уни “Инсон қадрини улуғлаш ва фаол маҳалла йили”да амалга оширишга оид давлат дастурида еттита устувор йўналиш бўйича Коррупцияга қарши курашиш агентлиги томонидан амалга оширилиши лозим бўлган муҳим мақсад-вазифалар белгиланган.
Жумладан, Агентлик зиммасига давлат бошқаруви органлари фаолиятини “фуқароларга хизмат қилишга йўналтириш” тамойили асосида трансформация қилиш билан боғлиқ 2 та; Ихчам, профессионал, адолатли, юқори натижадорликка хизмат қиладиган давлат бошқаруви тизимини жорий қилишга оид 2 та; Давлат хизматида ҳалоллик стандартларини жорий этиш бўйича 1 та; Коррупцияга мойил соҳа ва тармоқларни аниқлаш, коррупциявий омилларни бартараф этиш тизимининг самарадорлигини ошириш, жамиятда коррупцияга нисбатан муросасиз муносабатни шакллантиришга доир 4 та топшириқ юклатилган.
Шунга асосан Агентлик томонидан Давлат дастури ижросини таъминлаш мақсадида унда белгиланган вазифаларни ўз вақтида ва сифатли амалга ошириш чоралари кўрилмоқда. Жумладан:
I. Давлат бошқаруви органлари фаолияти устидан давлат назоратини амалга оширишда манфаатлар тўқнашуви вужудга келишини бартараф этиш, мазкур жараёнга кенг жамоатчиликни жалб қилиш йўналишида:
Барча турдаги давлат назоратини тизимлаштириш ва уларни амалга оширишнинг аниқ механизм ва тартиб-таомилларини белгилашга қаратилган «Давлат назорати тўғрисида»ги Қонун лойиҳасини ишлаб чиқиш бўйича Адлия вазирлигида ташкил қилинган ишчи гуруҳ таркибида иштирок этилмоқда.
Давлат бошқаруви органлари ҳузуридаги инспекциялар фаолиятида манфаатлар тўқнашуви вужудга келишини бартараф этиш чораларини кўриш юзасидан Агентликка келиб тушган мурожаатлар таҳлил қилинди.
Давлат назоратини ташкил қилиш бўйича Россия Федерацияси, Қозоғистон, Украина, Белоруссия хорижий амалиёти ва тажрибалари ўрганилди.
II. Давлат бошқаруви органларининг ҳудудий масалаларни ҳал қилишдаги масъулияти ва жавобгарлигини кучайтириш ҳамда уларнинг стратегик йўналишларини режалаштиришга қаратилган янги тизим яратиш йўналишида:
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021 йил 16 июндаги “Давлат органлари ва ташкилотларининг фаолияти очиқлигини таъминлаш, шунингдек, жамоатчилик назоратини самарали амалга оширишга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги ПФ-6247-сон Фармони, шунингдек, Вазирлар Маҳкамасининг 2021 йил 15 июндаги 373-сон Қарори талабларига риоя этилиши юзасидан ўрганишлар ўтказилмоқда.
Ўрганишлар давомида, шу жумладан, давлат органлари ва ташкилотларининг тасдиқланган ярим йиллик ва (ёки) йиллик иш режалари (давлат сирлари ва хизматда фойдаланиш учун мўлжалланган маълумотлар бундан мустасно) расмий веб-сайтда жойлаштирилганлиги ҳолатлари мониторинг қилинди.
Хусусан, 135 та давлат органлари ва ташкилотлари томонидан тасдиқланган ярим йиллик ёки йиллик иш режалари тўғрисидаги маълумотни жорий йил ҳолати бўйича 32 та идора ва вазирлик ўз расмий веб-сайтида эълон қилганлиги ва қолган 103 та давлат органлари ва ташкилотлари мазкур маълумотни очиқламагани аниқланди.
Шунингдек, Фармонда давлат органлари ва ташкилотлари ҳар йили 1 мартга қадар ўз фаолиятига оид ҳисоботни расмий веб-сайтига жойлаштириб, 10 мартга қадар уни кенг жамоатчилик иштирокида муҳокама қилиш жойи ва вақти ҳақида хабар бериши, шунингдек, 1 апрелга қадар матбуот анжуманларини ўтказиши кераклиги белгиланган.
Шу муносабат билан, Агентлик томонидан барча давлат органлари ва ташкилотларига мазкур топшириқ ижроси бўйича (2022 йил 10 февраль 04-18/491-сон) огоҳлантирув хати юборилган.
Мазкур банд ижроси юзасидан ўтказилган мониторинг натижалари шуни кўрсатмоқдаки, жорий йилнинг 14 март куни ҳолатига кўра, ўз фаолиятига оид ҳисобот тўғрисидаги маълумотни фақатгина 39 та идора ва вазирлик ўзининг расмий веб-сайтида эълон қилган, қолган 96 та давлат органлари ва ташкилотлари ушбу маълумотни умуман очиқламаган. Мазкур ҳолат бўйича вазирлик ва идораларга 14 та тақдимнома киритилди, битта ҳолатда аниқланган хато ва камчиликлар жойида муҳокама қилиниши таъминланди.
Шунингдек, муҳим ижтимоий-масалалар бўйича очиқ маълумотларнинг доирасини янада кенгайтириш ва мазкур маълумотлардан тўсиқларсиз фойдаланишни таъминлашга қаратилган қарор лойиҳаси ишлаб чиқилди.
III. Давлат хизматида манфаатлар тўқнашувининг олдини олиш бўйича самарали механизмларни яратиш, коррупцияга қарши курашиш борасидаги фаолиятда очиқликни таъминлаш ва жамоатчилик иштирокини кенгайтириш устувор йўналишида:
Давлат хизматида манфаатлар тўқнашуви ҳақида хабар бериш механизмларини жорий этиш юзасидан Қозоғистон, Россия, Украина ҳамда Грузия давлатларининг тажрибалари ўрганилиб, таҳлил қилинди.
Ўрганиш натижаларига асосан Агентлик томонидан Давлат хизматида манфаатлар тўқнашуви ҳақида хабар бериш ва уни ҳал этиш тизимини жорий этиш бўйича ташкилий чора-тадбирлар режаси лоийҳаси ишлаб чиқилди.
Лойиҳада манфаатлар тўқнашуви ҳақида хабар бериш ва уни ҳал этиш тизимини жорий этишга қаратилган 7 та банддан иборат чора-тадбирлар белгиланди.
Мазкур чора-тадбирлар режасини қисқа муддатда масъул вазирлик ва идоралар билан келишиш ҳамда Коррупцияга қарши курашиш миллий кенгашининг навбатдаги йиғилишига тасдиқлаш учун киритиш режалаштирилган.
IV. Коррупцияга қарши курашишга замонавий ахборот технологияларини жорий этиш йўналишида:
Коррупцияга қарши курашишга замонавий ахборот технологияларини жорий этиш мақсадида Адлия вазирлиги билан биргаликда “Е-Антикоррупция” лойиҳасини амалга ошириши бўйича Ўзбекистон Республикаси Президентининг Қарори лойиҳаси ишлаб чиқилди.
V. Коррупцияга қарши курашишда фуқаролик жамияти институтлари билан ҳамкорликни йўлга қўйиш, жамоатчилик назоратини олиб боришни қўллаб-қувватлаш йўналишида:
Коррупцияга мойил соҳалар рўйхатини шакллантириш мақсадида бир қатор мезонлар, жумладан, энг кўп коррупцион жиноятлар содир этилган соҳалар, жамоатчилик сўровига асосан коррпуциялашган соҳа, коррупцион хавф-хатарлар юқори бўлган соҳалар ўрганилди.
Ўрганиш натижасида коррупцияга мойил 9 та (соғлиқни сақлаш, халқ таълими, мактабгача таълим, олий ва ўрта махсус таълим, қурилиш, маданият, сув хўжалиги, уй-жой коммунал, кадастр) соҳа рўйхати шакллантирилди.
Давлат органлари ва ташкилотларида фаолият очиқлиги ва шаффофлигини таъминлаш ҳамда бунга кенг жамоатчиликни жалб этишни назарда тутувчи “Йўл харитаси” ишлаб чиқилиб, тасдиқланди.
Унга мувофиқ,
- ишга қабул қилиш жараёнларининг очиқлигини таъминлаш;
- фаолият очиқлиги тўғрисидаги қонунчилик ҳужжатлари ижросини таъминлаш;
- расмий веб-сайтда очиқ маълумотлар сифатида жойлаштирилиши керак бўлган ижтимоий аҳамиятга молик маълумотларни эълон қилишни тизимлаштириш;
- Жамоатчилик кенгаши фаолиятини такомиллаштириш каби қатор чора-тадбирлар амалга оширилиши белгиланди.
VI. Коррупцияга қарши курашиш амалиётига тизимли превентив чораларни кучайтириш йўналишида:
Коррупциянинг олдини олишга қаратилган превентив чораларни кучайтириш бўйича Қозоғистон, Жанубий Корея, Сингапур, Грузия ва Украина давлатларининг илғор тажрибалари ўрганилди.
Ўрганиш натижаларига асосан Агентлик томонидан Коррупцияга қарши курашиш амалиётига тизимли превентив чораларни кучайтириш юзасидан амалга оширилиши лозим бўлган чора-тадбирлар режаси лойиҳаси ишлаб чиқилди. Унда 9 та йўналиш бўйича 34 банддан иборат чора-тадбирлар белгиланди.
Чора-тадбирлар режасини масъул вазирлик ва идоралар билан келишиш ҳамда Коррупцияга қарши курашиш миллий кенгашининг навбатдаги йиғилишига тасдиқлаш учун киритиш режалаштирилган.
VII. Аҳоли ва давлат хизматчиларининг коррупцияга қарши курашиш соҳасидаги билимларини узлуксиз ошириш тизимини жорий қилиш йўналишида:
“Коррупцияга қарши курашиш виртуал академия”ни жорий этиш орқали соҳага доир ҳуқуқий билим ва онгни юксалтириш бўйича кенг қамровли тизимини жорий қилиш бўйича Ишчи гуруҳ ташкил этилиб, чора-тадбирлар режаси ишлаб чиқилди ва вазифалар муҳокама қилинди. Шунингдек, хорижий давлатлар (Жанубий Корея, Австря, Швейцария, Польша, Литва) тажрибалари ҳамда Халқаро коррупцияга қарши курашиш академияси, GRECO – электрон таълим платформаси, Virtual Transparency School ва бошқа таълим платформалари ўрганилди.
Президент қарорининг дастлабки лойиҳаси ишлаб чиқилиб, (“Норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар тўғрисида”ги Қонун талабларига мувофиқ) вазирлик ва идораларга келишиш учун жўнатишга тайёрланмоқда.
Агентлик томонидан Давлат дастури ижросини таъминлаш мақсадида белгиланган вазифаларни ўз вақтида, тўлиқ ва сифатли амалга ошириш чоралари давом эттирилади ҳамда уларнинг натижаси бўйича Агентликнинг расмий саҳифалари орқали мунтазам ахборот бериб борилади.
2022–2026 йилларга мўлжалланган Янги Ўзбекистоннинг тараққиёт стратегияси ва уни “Инсон қадрини улуғлаш ва фаол маҳалла йили”да амалга оширишга оид давлат дастурида Коррупцияга қарши курашиш агентлиги томонидан амалга оширилиши лозим бўлган мақсад
ва вазифалар юзасидан
“Ҳаракатлар стратегиясидан – Тараққиёт стратегияси сари” тамойилига асосан ишлаб чиқилган 2022–2026 йилларга мўлжалланган Янги Ўзбекистоннинг тараққиёт стратегияси ва уни “Инсон қадрини улуғлаш ва фаол маҳалла йили”да амалга оширишга оид Давлат дастурида Коррупцияга қарши курашиш агентлиги томонидан қуйидаги мақсад ва вазифалар амалга оширилиши белгиланган:
Давлат бошқаруви органлари фаолиятини “фуқарога хизмат қилишга йўналтириш” тамойили асосида трансформация қилиш мақсадида
2022 йил декабрь ойига қадар:
▪️ барча турдаги давлат назоратини тизимлаштириш ва уларни
амалга оширишнинг аниқ механизм ва тартиб-таомилларини белгилаш мақсадида Ўзбекистон Республикасининг “Давлат назорати тўғрисида”ги Қонун лойиҳасини ишлаб чиқиш;
▪️ давлат бошқаруви органлари ҳузуридаги инспекциялар фаолиятида манфаатлар тўқнашуви вужудга келишини бартараф этиш чораларини
кўриш бўйича Президент фармони лойиҳасини ишлаб чиқиш.
Ихчам, профессионал, адолатли, юқори натижадорликка хизмат қиладиган давлат бошқаруви тизимини жорий қилиш мақсадида
2022 йил ноябрь ойига қадар:
▪️️ муҳим ижтимоий масалалар бўйича очиқ маълумотларнинг доирасини янада кенгайтириш ва мазкур маълумотлардан тўсиқларсиз фойдаланишни таъминлаш.
Давлат хизматида ҳалоллик стандартларини жорий этиш мақсадида
2022 йил август ойига қадар:
▪️️ давлат хизматида манфаатлар тўқнашуви ҳақида хабар бериш ва уни ҳал этиш тизимини жорий этиш.
Коррупцияга мойил соҳа ва тармоқларни аниқлаш, коррупциявий омилларни бартараф этиш тизимининг самарадорлигини ошириш, жамиятда коррупцияга нисбатан муросасиз муносабатни шакллантириш мақсадида
2022 йил апрель ойига қадар:
▪️️ “Е-антикоррупция” лойиҳасини амалга ошириш бўйича Ўзбекистон Республикаси Президенти қарори лойиҳасини ишлаб чиқиш;
Йил давомида:
▪️ Коррупцияга мойил соҳаларнинг очиқлиги ва шаффофлигини таъминлаш ва бунга кенг жамоатчиликни жалб этиш;
▪️ Коррупциянинг нафақат оқибатларини, балки сабабларини олдиндан бартараф этиш бўйича таъсирчан амалий чораларни ишлаб чиқиш ва амалга ошириш.
2022 йил май ойига қадар:
▪️“Коррупцияга қарши курашиш виртуал академияси”ни жорий этиш орқали соҳага доир ҳуқуқий билим ва онгни юксалтириш бўйича кенг қамровли тизимни жорий қилиш.
Агентлик томонидан Давлат дастури ижросини таъминлаш мақсадида унда белгиланган вазифаларни ўз вақтида ва сифатли амалга ошириш чоралари кўрилмоқда.
Давлат дастури доирасида олиб борилаётган чора-тадбирлар ва уларнинг натижаси бўйича Агентликнинг расмий веб-сайти орқали ахборот бериб борилади.