O‘zbekiston Respublikasi Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi tomonidan sog‘liqni saqlash tizimida “Korrupsiyasiz soha” loyihasining samarali ijrosini ta’minlash maqsadida Sog'liqni saqlash vazirligi huzuridagi Farmatsevtika tarmog‘ini rivojlantirish agentligi va uning tarkibiy tuzilmasi hisoblanuvchi “Dori vositalari, tibbiy buyumlar va tibbiy texnika ekspertizasi va standartlashtirish davlat markazi” DUKda budjet mablag‘larining foydalanilishi, qonun hujjatlariga rioya etilishi holatlari va tizimda yuzaga kelishi mumkin bo‘lgan korrupsiyaviy xavf-xatarlarni oldini olish masalalari bo‘yicha o‘rganish o‘tkazildi.
O‘rganishda, tashkilot mansabdor shaxslari va xodimlari tomonidan budjet mablag‘larining maqsadsiz sarf qilinishi, o‘zlashtirish va talon-toroj qilish holatlari, aslida ishlamagan xodimlar uchun oylik ish haqlari to‘lab kelinishi, budjetga soliqlarning to‘lanmaganligi, davlat xaridlari jarayonlari o‘tkazilishi, shuningdek, bir qator dori vositalari va tibbiy buyumlar sifatida e’tirof etilmaydigan preparatlarni normativ talablarga zid ravishda dori vositasida davlat ro‘yxatidan o‘tkazilganligi kabi qator qonun buzilishi holatlari aniqlandi.
O‘rganish yakuni bo‘yicha Farmatsevtika tarmog‘ini rivojlantirish agentligi va uning tarkibiy tuzilmasida jami 19 mlrd. 409 mln. 889 ming so‘mlik juda ko‘p miqdordagi moliyaviy xato va kamchiliklar mavjudligi va budjet mablag‘larini sarf qilinishida belgilangan talablarning qo‘pol ravishda buzilganlik holatlari aniqlandi.
Mavjud aniqlangan holatlar yuzasidan to‘plangan hujjatlar huquqni muhofaza qiluvchi organlarga taqdim etildi.
Shunga muvofiq, Agentlik tomonidan taqdim etilgan hujjatlar asosida Farmatsevtika tarmog‘ini rivojlantirish agentligi va “Dori vositalari, tibbiy buyumlar va tibbiy texnika ekspertizasi va standartlashtirish davlat markazi” DUKning mansabdor shaxslariga nisbatan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 167-moddasi 3-qismi “a” bandi, 205-moddasi 2-qismi “a” bandi, 184-moddasi 3-qismi bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atildi.
Hozirda, mazkur holat yuzasidan dastlabki tergov harakatlari olib borilmoqda.