Pul, qimmatbaho qog‘ozlar, moddiy boyliklar, shuningdek, pora oladiganga qaytarmaslik sharti bilan, lekin mulkiy mohiyatga molik bo‘lgan (masalan, ta’mirlash, qurilish, qayta tiklash ishlarini bajarish va boshqalar) xizmatlar pora predmeti bo‘lishi mumkin.
Manba: Oliy sudi Plenumining 19-son qarori
shaxs o‘zining korrupsion xatti-harakatlari uchun ushbu qilmishning xususiyatidan kelib chiqqan holda jinoiy, ma’muriy, intizomiy va fuqaroviy javobgarlikka tortilishi mumkin. Ma’muriy javobgarlik doirasida:
• bazaviy hisoblash miqdorining 30 baravarigacha miqdorda jarima (MJtKning 1931- 1932-moddalari);
• bazaviy hisoblash miqdorining besh baravaridan o‘n baravarigacha miqdorda jarima solishga sabab bo‘ladi (MJtKning 61, 61-1-moddalari).
Jinoiy javobgarlik doirasida:
• bazaviy hisoblash miqdorining 600 baravarigacha jarima (JKning 167-moddasi 3-qismi);
• 5 yilgacha muayyon huquqdan mahrum qilish (JKning 206-moddasi, 1-qismi);
• 3 yilgacha axloq tuzatish ishlari (JKning 167-moddasi 2-qismi);
• 360 soatgacha majburiy jamoat ishlari (JKning 19211-moddasi 2-qismi);
• 5 yilgacha ozodlikni cheklash (JKning 167-moddasi, 1-qismi);
• 15 yilgacha ozodlikdan mahrum qilish (JKning 210-moddasi 3-qismi va 211-moddasi, 3-qismi) jazolari tayinlanishi mumkin. Intizomiy javobgarlik doirasida: Mehnat kodeksiga ko‘ra hayfsan, o‘rtacha oylik ish haqining (bazaviy hisoblash miqdorining) o‘ttiz foizidan ortiq bo‘lmagan miqdorda jarima va mehnat shartnomasini bekor qilish kabi intizomiy jazo choralari qo‘llanilishi mumkin.
Manba: Jinoyat kodeksi, Mehnat kodeksi va Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeks.
korrupsiyaga qarshi ekspertiza — normativ-huquqiy hujjatlar va ular loyihalarida korrupsiyaviy omillarni aniqlash, aniqlangan korrupsiyaviy omillarni bartaraf etishga qaratilgan tavsiyalar ishlab chiqish va choralar ko‘rishga yo‘naltirilgan chora-tadbirlar majmui.
Manba: Adliya vazirining 2021 yil 24 fevraldagi 2-mh-son Buyrug‘i
O‘zbekiston Respublikasi Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligiga yuqori malakali kadrlar, korrupsiyaga qarshi kurashish sohasida amaliy ish tajribasiga ega, Agentlik zimmasiga yuklatilgan vazifalarni professional darajada bajarishga qodir shaxslar orasidan to‘ldirilib, ishga qabul qilish jarayonlari konkurs asosida xalqaro standartlarga muvofiq Agentlik tomonidan belgilanadigan tartibda amalga oshiriladi.
Agentlik direktori o‘rinbosarlari Agentlik direktori taqdimnomasiga ko‘ra O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti tomonidan lavozimga tayinlanadi va lavozimdan ozod etiladi.
Ishga kiritish tartibi haqida:
http://anticorruption.uz/uzc/item/vacancies havolasi orqali batafsil ma’lumotga ega bo‘lishingiz mumkin.